ABLUO Syringe Filter, 33 mm, 80 psi, FJ25BNPRC004AD01, GVS (CAT#: STEM-GC-0132-Y)
Highlights
Strict quality control.
Each filter is labeled with a specific filter material and pore size.
The acrylic shell can support the membrane bidirectionally, allowing sample injection or aspiration.
Cat Number: STEM-GC-0132-Y
Application: Biofuel analysis;
Buffer;
Pesticide testing;
Cannabis efficacy test;
Biological liquid;
Neutraceutical sample preparation;
Sterile filtration of tissue culture medium;
Protein aqueous solution;
Sample preparation for HPLC;
Preparation of analytical samples;
Model: FJ25BNPRC004AD01
Description
Syringe filter diam.33 mm FLL/MLS PP Transparent membr.RC 0.45 µm.
Specification
Housing Diameter: 33 mm
Membrane Diameter: 25 mm
Effective Filtration Area: 4.6 cm²
Housing Materials: Acrylic, Polypropylene Ultrasonically welded
Inlet / Outlet: FLL / MLL-MLS
Holdup Volume: <100 microliter
Maximum Operating Pressure: 80 psi